autorzy książek

Polscy autorzy książek, których twórczość warto poznać

Faktem jest, że kto w liceum (nie wspominając o szkole podstawowej!) na lekcjach języka polskiego zabrnął dalej niż do literatury II wojny światowej, miał niezwykle dużo szczęścia! Okazuje się, że system szkolnictwa nie pozwala na dogłębne poznawanie współczesnej literatury polskiej. Niestety, w okresie kiedy nasz mózg „chłonął wszystko jak gąbka”, dobre książki polskich pisarzy przechodziły nam niejako koło nosa.

Najwyższy czas to nadrobić! Polscy autorzy książek to nasz skarb narodowy, który powinniśmy regularnie poznawać. Zachęcam do zgłębiania ich twórczości na własną rękę. O ile sami nie sprawdzimy co dzieje się na rynku wydawniczym, może się nam wydawać, że po Wisławie Szymborskiej było niewielu cenionych poetów, a „Lalka” to ostatnia, wielka powieść. W artykule chcę przedstawić listę polskich pisarek oraz pisarzy, którzy tworzą współcześnie, wraz z propozycjami najciekawszych książek ich autorstwa. Którzy polscy autorzy książek są Waszymi ulubionymi?

Polscy autorzy książek – zwróć na nich uwagę

Jak mówi powiedzenie: „cudze chwalicie,swojego nie znacie”. To zdanie można w świetny sposób odnieść właśnie do polskiej literatury współczesnej. Faktem jest, że rzesza ludzi masowo zaczytuje się w skandynawskich kryminałach, romansach rodem z amerykańskiego filmu czy fantastyce europejskiej. Można uznać, że Polaków fascynują zagraniczne dobre książki. Jednak literatura to nie tylko zagranica! Świetne pozycje znajdziemy również na własnym podwórku.

Jeśli lubisz kryminały, książki tych autorów zamrożą Ci krew w żyłach

Polscy autorzy książek kryminalnych potrafią pozytywnie zaskoczyć. Jeśli podobnie jak ja, od czasu do czasu lubisz przeczytać dobry kryminał, który zmusza nasze szare komórki do usilnej pracy oraz podnosi poziom adrenaliny do maksimum, sprawdź takich autorów jak:

1. Katarzyna Bonda – szukasz mrocznych historii i zagadek, po których nie będziesz mógł zmrużyć oka? Książki (a właściwie serie książek) tej autorki są stworzone dla właśnie Ciebie. Serdecznie polecam tytuł „Sprawa Niny Frank” czy „Okularnik”.

2. Remigiusz Mróz- o tym autorze książek kryminalnych, z roku na rok robi się coraz głośniej! Ostatnio jego powieść „Chyłka. Zaginięcie” została zekranizowana i wypuszczona w formie przejmującego i wciągającego serialu. Jeśli lubisz, kiedy sprawa ma dwa (a czasem trzy czy nawet cztery dna), następnym razem sięgnij po książkę „Rewizja”.

3. Marek Krajewski – jego książka „Śmierć w Breslau ” została przetłumaczona aż na 18 języków, a jeśli szukasz naprawdę mrocznych wrażeń, sięgnij po „Widma w mieście Breslau”.

4.Zygmunt Miłoszewski – jedno z najgorętszych nazwisk w świecie polskiego kryminału. Genialna i niezwykła powieść „Ziarno prawdy” doczekała się nawet swojej ekranizacji. W głównej roli zagrał polski aktor, Robert Więckiewicz.

Literatura obyczajowa – musisz ją poznać!

Oczywiście zgodzę się z tym, że kryminały nie są propozycjami wszystkich czytelników. Jeśli nie jest to do końca Twoja bajka, wolisz coś bardziej „kobiecego”, zwróć szczególną uwagę na powieści i opowiadania twórców takich jak:

1.Krystyna Mirek – wszystkie osoby, które lubią szczęśliwe zakończenia powinny zwrócić się w kierunku twórczości tej autorki. Jej bestsellery takie jak „Polowanie na motyle” to must have.

2.Janusz L. Wiśniewski – zdecydowanie, jest to mistrz polskiego romansu, który w bardzo ciekawy sposób patrzy na damsko-męskie relacje. Zainteresuj się m.in. książką „Udręki braku pożądania”. Jest to jedna z moich ulubionych i najciekawszych książek tego autora.

3.Monika Szwaja – szukasz zabawnego podejścia to spraw kobiecych i męskich ? Postaw na twórczość tej autorki. Jeśli masz ochotę na dobrą zabawę przy wieczornej lekturze, sprawdź „Klub mało używanych dziewic”.

A może fantastyka?

Jeśli jesteś fanem fantastyki, doskonale wiesz, że w świecie literatury sci-fi oraz fantasy, Polacy są niemalże potęgą. Autorzy książek tego typu są znani na całym świecie, ekranizacje ich powieści przynoszą milionowe dochody a na podstawie tych historii powstają najlepsze gry na świecie. Oprócz kultowego i sławnego Stanisława Lema, zwróć również uwagę na dobre książki autorów takich jak:

-Andrzej Sapkowski (np. seria o Wiedźminie),
-Andrzej Pilipiuk (np. cykl książek o Jakubie Wędrowyczu),
-Jacek Dukaj (animowany film na podstawie jego opowiadania „Katedra” został nominowany do Oskara, zwróć również uwagę na takie pozycje literackie jak „Lód”, „Król bólu”),
-Jacek Piekara (twórca różnych cyklów powieści, np. Cykl o: Haldorze, Conanie, Arivaldzie z Wybrzeża, Mordimerze Madderdinie itd.),
-Jakub Ćwiek (zwróć szczególną uwagę na opowiadania autora oraz książki „Kłamca”, „Ciemność płonie”, „Liżąc ostrze”).